29 sty 2016

Świeżo wyciskane soki - źródło zdrowia.

Sok, który będzie na świeżo wyciskany to znakomita dostawa witamin do organizmu. W ciągu kilkunastu minut wszystkie istotne składniki znajdą się w naszym krwioobiegu. Od tego momentu wszystkie cenne substancje zaczną działać pozytywnie na nasz organizm. Każdego dnia organizm usuwa zużyte komórki i na ich miejsce wprowadza nowe. Trzeba pamiętać o tym, że te nowe komórki musza być dobrze odżywione, a właściwości świeżego soku na pewno będą doskonałe.

Każdy litr soku to około 2 kg surowca. Dlatego łatwiej będzie taki sok wypić niż zjeść tyle warzy. W takim soku znajdzie się błonnik, minerały i witaminy, lepiej przyswajalne niż w spożywanych warzywach. Świeże soki mogą wpływać doskonale na organizm, wyrównują pH, dają energetycznego kopa i mogą wpływać pozytywnie na jasność umysłu. Jeśli będziemy regularnie spożywać taki sok to już po krótkim czasie zapomnimy o sklepowych kartonowych sokach o śmieciowej wartości.

Czym wyciskać soki? Najlepsza zdaje się być tutaj specjalna wyciskarka wolnoobrotowa, po której dostaniemy doskonały sok lepszy niż z sokowirówki. Przy szybko kręcących się ostrzach dochodzi bowiem do nagrzania się soku i tym samym trzeba się liczyć z tym, że mogą nam ginąć cenne składniki soku. Sok będzie napowietrzony, pojawi się tam wiele piany a dodatkowo będzie się rozwarstwiał. Dlatego, jeśli chcemy wybierać to lepiej będzie zdecydować się na wyciskarkę niż sokowirówkę.

W przypadku tych wyciskarek dochodzi do miażdżenia owoców przez specjalny ślimak. Następnie pulpa jest przecierana przez sitko i tak powstaje sok. Wszystkie najważniejsze składniki dzięki temu, że obróbka jest raczej delikatna nie będą zniszczone. Sok tak będzie najlepiej spożywać od razu, ale można tez go przechować w lodówce. Kupując taki sprzęt powinniśmy sprawdzić jak dużo obrotów wyciskarka będzie wykonywała. Te wolnoobrotowe wyciskarki stają się obecnie coraz bardziej popularne, zmieniają swoją formę, tak że będzie można ją nawet do małych pomieszczeń dopasować, gdy w kuchni nie ma za dużo miejsca.

Zobacz również