23 mar 2021

Domowe mleko bez nabiału 3 sposoby

Przez długi czas nie rozumiałam, dlaczego ktoś miałby chcieć robić własne mleko w domu. Przecież można je kupić gotowe, a wiele pakowanych alternatywnych produktów mlecznych jest niedrogich i całkiem smacznych. Ale kiedy już spróbowałam zrobić własne, byłam oczarowana. Po pierwsze, możesz być nieskończenie kreatywny z mlekiem bezmlecznym i dostosować je dokładnie do smaku, słodyczy, kremowości i konsystencji, jakiej pragnie twoje serce. Po drugie, można wyciąć wszystkie przetwarzania i konserwantów kupionych w sklepie mlecznych. Kompromisem jest to, że domowej roboty produkty mają krótszy okres przydatności do spożycia, ale między używaniem ich w smoothie, owsiance i piciem ich prosto, nigdy nie miałam problemu z ich zużyciem.

Wreszcie, robienie tego jest po prostu przyjemne! Jest to mniej czaso- i pracochłonne niż mogłoby się wydawać, tak długo, jak masz szybki blender lub robot kuchenny. Mleko orzechowe wymaga moczenia orzechów, więc trzeba trochę planowania z wyprzedzeniem, ale mleko owsiane i ryżowe - moje dwa inne ulubione - nie wymagają żadnego przygotowania z wyprzedzeniem. Możesz więc dosłownie przygotować je w kilka minut!

A jeśli jesteś ciekawy, jak różne mleka nie-mleczne porównać do nabiału, lub po prostu szukasz więcej informacji odżywczych wokół mleka, sprawdź ten artykuł z naszej serii Zapytaj Dietetyka: Mleko i jego alternatywy. Mleko bezmleczne, 32 uncje.

 • 1 filiżanka surowych orzechów, bez skórki (użyłam mieszanki nerkowców i orzechów makadamia), gotowanego ryżu lub owsa
 • 4 filiżanki przefiltrowanej wody
 • opcjonalnie słodzik: do 1/4 szklanki syropu klonowego
 • opcjonalne aromaty: ekstrakt waniliowy, niesłodzone kakao i świeże jagody
 • torebka na mleko orzechowe, ściereczka do sera lub czysty ręcznik kuchenny

Jeśli robisz mleko orzechowe, zalej orzechy wodą i namocz przez noc. Pomiń ten krok, jeśli używasz płatków owsianych lub ryżu.

Odcedź orzechy, jeśli ich używasz. Dodaj je (lub płatki owsiane lub ryż) do blendera z 4 szklankami przefiltrowanej wody, syropem klonowym, jeśli go używasz, i dowolnymi dodatkami smakowymi. Dla mleka waniliowego, 1 łyżeczka to dobre miejsce na początek. W przypadku mleka jagodowego, dodaj 1/3 szklanki jagód. W przypadku mleka czekoladowego, dodaj 3 łyżki stołowe kakao w proszku. Możesz dostosować smaki i słodycz do smaku, gdy już wszystko zostanie zmieszane. Mieszaj na wysokich obrotach przez 1 minutę. Skosztuj i dostosuj w razie potrzeby. Jeśli wolisz rzadszą konsystencję, możesz w tym momencie dodać więcej wody.

Przelej mleko przez sitko. Bardzo polecam użycie torebki do mleka orzechowego! Możesz umieścić ją w misce i przelewać przez nią mleko, co jest znacznie łatwiejsze niż radzenie sobie z kawałkiem tkaniny serowej, gdy masz tylko jedną parę rąk. Dodatkowo, jeśli chcesz zachować miąższ do smoothie lub wypieków, łatwo jest go wyłowić z torebki.

Przelej mleko do szczelnego pojemnika i odstaw do lodówki. Mleko przechowuje się przez 3-4 dni. To normalne, że oddziela się w lodówce - wystarczy wstrząsnąć i jest gotowe do picia!

Trudno wybrać tu faworyta, ale mleko czekoladowe z nerkowcami i orzechami makadamia było najbardziej kremowym i aromatycznym mlekiem orzechowym, jakie kiedykolwiek zrobiłam - i zdecydowanie lepszym niż to, które można dostać w sklepie spożywczym! Będę robić truskawkowy jeden ponownie wkrótce, zbyt. Smakowało tak samo jak mleko truskawkowe, które piłam jako dziecko, ale świeższe!

Składniki

 • 1 filiżanka surowych orzechów, płatków owsianych lub gotowanego ryżu
 • 4 filiżanki przefiltrowanej wody
 • 1/4 filiżanki syropu klonowego opcjonalnie
 • ekstrakt waniliowy, niesłodzone kakao w proszku lub świeże jagody opcjonalnie

Instrukcje

 1. Jeśli robisz mleko orzechowe, zalej orzechy wodą i namocz przez noc. Pomiń ten krok, jeśli używasz płatków owsianych lub ryżowych.

 2. Odcedź orzechy, jeśli ich używasz. Dodaj je (albo płatki owsiane lub ryż) do blendera z 4 szklankami przefiltrowanej wody, syropem klonowym, jeśli go używasz, i dowolnymi dodatkami smakowymi. Dla mleka waniliowego, 1 łyżeczka to dobre miejsce na początek. W przypadku mleka jagodowego, dodaj 1/3 szklanki jagód. W przypadku mleka czekoladowego, dodaj 3 łyżki stołowe kakao w proszku. Możesz dostosować smaki i słodycz do smaku, gdy już wszystko zostanie zmieszane.

 3. Mieszaj na wysokich obrotach przez 1 minutę. Skosztuj i dostosuj w razie potrzeby. Jeśli wolisz rzadszą konsystencję, możesz w tym momencie dodać więcej wody.

 4. Przelej mleko przez sitko.

 5. Przenieść mleko do szczelnego pojemnika i przechowywać w lodówce.

Uwagi do przepisu

Gorąco polecam użycie torebki do mleka orzechowego! Można ją umieścić w misce i przelewać przez nią mleko, co jest znacznie łatwiejsze niż używanie ściereczki do sera, jeśli samodzielnie przygotowujesz mleko. Dodatkowo, jeśli chcesz zachować miąższ do smoothie lub pieczenia, łatwo jest go wyłowić z torebki.

Mleko bezmleczne będzie przechowywane przez 3-4 dni. To normalne, że oddziela się w lodówce - wystarczy wstrząsnąć i jest gotowe do picia!

Zobacz również