22 sty 2016

Sok z kartonika kontra sok z wyciskarki

Siła energetyczna i zawartość witamin w świeżym soku ma wielkie znaczenie i jest przewaga w stosunku do soku w kartonie. Świeżo wyciskany sok nie ma barwników czy konserwantów. Popularne kartonowe soki najczęściej są z dodatkiem cukru i mogą być rozcieńczone 2wodą. Sok, który kupuje się w sklepie będzie produkowany w dużej mierze z koncentratu, który będzie nieco bardziej rozcieńczony wodą. Skład soku zawsze można sprawdzić na kartonie, ale nigdy nie sprawdzimy w jakich warunkach taki sok będzie wykonywany. Takie soki, które tworzone są w zakładach przetwórczych mogą niekiedy mieć pewne zanieczyszczenia.

Dodatkowo owoce, które do takich soków są przeznaczone najczęściej będą niskiej jakości. Powszechna praktyka jest taka, że w dużej mierze takie soki realizuje się ze spadów a wiec tych owoców, które są nieco gorszej jakości, mogą być lekko uszkodzone czy już nadgniłe. Sprzęt do produkcji domowych soków Wyciskarka to takie urządzenie, które będzie oddzielało sok od masy włóknistej, która wchodzi w skład owoców. Wyciskarka będzie w stanie poradzić sobie nawet z takimi elementami, które mogą się wydawać dość trudne do przerobienia. Można wybrać taką elektroniczne rozwiązanie, które będzie się charakteryzować tym, że łatwiej będzie przygotować sok. Tańsze wyciskarki to takie propozycje, które obsługujemy ręcznie. Sokowirówka to urządzenie, które jest nieco mniej efektywne w działaniu niż wyciskarka. Tutaj najpierw elementy są przecierane a następnie będą odwirowane.

Trzeba takie urządzenie regularnie czyścić a same przetwory nie mają takiej wartości odżywczej jak w przypadku soku z wyciskarki i tutaj po prostu sokowirówka nieco gorzej się sprawdza. Soki możemy także produkować przez użycie blendera. Jest to tańsze urządzenie niż sokowirówka czy wyciskarka ale będzie wymagało większej staranności i wysiłku przy produkcji napojów. Blender będzie pozwalał na przerobienie pewnych składników na gładką jednolitą masę. Dzięki niemu przygotowywać można soki, ale raczej musy czy koktajle. Niestety nie będzie tak skuteczny jak wyciskarka. W sprzedaży mamy także takie wyciskarki, które są tanie, ale raczej nadają się wyłącznie do owoców cytrusowych, dlatego jeśli chcemy mieć produkt, który pozwoli na realizację większej ilości soków trzeba wybrać nieco droższy sprzęt.

Zobacz również